Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlozvyky koní

Většinou pramení z nudy, kdy kůň stojí celý den ve stáji, mají nedostatek pohybu a je mu věnováno málo pozornosti.

Stájové zlozvyky

Stájové zlozvyky jsou pro jiné koně ve stáji "nakažlivé", rádi je napodobují a mohou snížit hodnotu koně.

Při prodeji musí prodávající na tuto vadu upozornit, jinak je kupní smlouva neplatná a prodávající musí zaplatit všechny výlohy a náklady, které kupujícímu vznikly.

nejčastější :

okusování předmětů

Jsou většinou doprovázeny hltáním vzduchu. Kůň se řezáky zakousne do žlabu, dveří nebo do hrazení boxu a v mnoha případech při tom spolkne vzduch.

klkání

Klkání vzduchu zhoršuje trávení a může způsobit plynovou koliku. Proti tomuto zlozvyku existují speciální krční řemeny, které mohou klkání znemožnit. Nejlepší řešení je však dopřát koni dostatek rozptýlení a pohybu na čerstvém vzduchu.

tkalcování

projevuje se tak, že kůň neustále přenáší svou váhu z jedné přední nohy na druhou zvláštním kývavým pohybem. Krk a hlava koně se současně kývají ze strany na stranu a přední nohy jsou rozkročené. Následkem je zbytečné opotřebování nohou a kopyt.Proti tomuto zlozvyku se dává na dveře specielní mříž, která má uprostřed vykrojený prostor pro hlavu koně. Tento prostor je úzký tak, že kůň nemůže kývat hlavou sem a tam.

kopání a hrabání kopyty

Patří sem kopání do stěn a dveří a hrabání kopyty o podlahu. Je to nepříjemný zlozvyk, kterým se ničí box a při kterém se kůň může i zranit.

kousání a trhání pokrývek a dek

Nepříjemný zlozvyk, proti kterému existují poloviční náhubky, které se připevňují k ohlávce a tak koni znemožňují zakousnout se do vlastní pokrývky.

 

Všeobecné zlozvyky

Můžou být důsledkem genetických vrozených faktorů, ale častěji vznikají a jsou ovlivněny okolím a špatnou výchovou.

 lekavost

 Lekavý kůň reaguje na sebemenší podnět ve svém okolí náhlým úskokem nebo útěkem. Spatří- li jakýkoliv pohyb, může se najednou splašit.

stádový pud

U některých koní je tak silný, že kůň přehnaně tíhne k jiným koním a nechce od nich dobrovolně odejít. Pravděpodobně to pramení z nechuti koně být sám.

hrabání předními kopyty

Je to známkou netrpělivosti.

odmítání poslušnosti

Kůň to dává na jevo tak, že se vzpíná a vyhazuje.

vzpínání

Při vzpínání se kůň postaví na zadní nohy a obě přední zvedne do vzduchu. Toto chováni může poukazovat na agresi nebo strach koně. Pokud jezdec zamezí plašícímu se koni pohyb vpřed, může se kůň začít vzpínat. Na koních, kteří se často vzpínají, můžeme jezdit s martingalem, který nám umožní  koně lépe ovládat. Vzpínání však nemusí být jen následek strachu nebo zloby. Může to být také známka přemíry energie a radosti ze života.

vyhazování

 Při vyhazování kůň napne hřbet do oblouku a skáče střídavě předníma a zadníma nohama do vzduchu. Říká se tomu také kozlování. Koně, kteří dlouho stojí ve stáji, tímto způsobem ventilují nadbytečnou energii a přitom předvádějí úplné akrobatické kousky a legrační poskoky. Vyhazování pod sedlem je často protestem koně a odmítání poslušnosti a vyhazováním se kůň může snažit zbavit svého jezdce.

poplašení a následné utíkání

Noční můra každého jezdce je, že se při vyjížďce v terénu kůň splaší. Kůň začne náhle splašeně utíkat, nereaguje na žádné pomůcky a běží hlava nehlava co nejrychleji může. Jezdec musí zachovat klid a rozvahu a nesmí zpanikařit a musí se snažit dostat koně pod svou kontrolu dřív, než vzniknou nebezpečné situace. U takovýchto koní je lepší používat martingal  nebo ostřejší udidlo.

 

kousání a kopání

Někteří koně kopou a koušou, pokud je jim něco nevhod. Ve většině případů je to následek špatné výchovy koně.